Trabant a jeho história

trabant historia

Trabant a jeho história

Trabant, nemecké auto vyrobené v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike (NDR), je nepochybne zaujímavou ikonou automobilovej histórie. Prvý Trabant, nazvaný Trabant P50, opustil výrobný závod už v roku 1957 a začal novú éru mobility pre milióny východných Nemcov. Trabant sa vyznačoval jednoduchým dizajnom a nízkymi nákladmi na obstaranie a údržbu, čo ho robilo obľúbeným medzi rodinami, ktoré si nemohli dovoliť luxusnejšie západné modely.

Dnes je samozrejme už doba moderných áut avšak Trabanty si zachovávajú svoju fanúšikovskú základňu. Práve pre fanklub Trabantu sme pripravili vinylové hodiny Trabant ktoré odkazujú na slávnu éru do ktorej vinylové gramoplatne a Trabanty spoločne patria.

Netradičné materiály

Hlavnou výhodou Trabantu bola jeho karoséria z duroplastu, materiálu, ktorý bol v kombinácii so sklenenými vláknami extrémne odolný. Auto poháňal dvojtaktný motor s objemom 600 cm³, ktorý v prvých modeloch poskytoval výkon 18 až 20 koní. Trabant bol vybavený manuálnou prevodovkou a jeho maximálna rýchlosť bola okolo 100 km/h.

Trabanty sa stali pre mnohé rodiny z východného bloku doslova oknami do sveta a symbolom slobody. Ich obraz ako prekračujú Berlínsky múr po páde železnej opony v roku 1989 sa navždy vryl do kolektívnej pamäte ľudstva.

Podľa odhadov bolo medzi rokmi 1957 až 1991 vyrobených cez 3 milióny Trabantov. Napriek tomu, že jeho výroba sa skončila pred viac ako 30 rokmi, mnoho Trabantov ešte stále funguje a slúži ako nostalgia pripomínajúca socialistické časy. Fanúšikovia Trabantov sa pravidelne stretávajú za zrazoch kde môžete vidieť od pôvodných veteránov až po upravené Trabanty v tunningových verziách.

Tak či onak Trabant zostáva kultovou ikonou automobilovej histórie, väčšou než len súhrn jeho technických parametrov. Je to symbol doby, ktorá už dávno zmizla, ale zanechala nesmierne silný odtlačok v histórii nielen automobilov, ale aj ľudí ktorí v nich jazdili.

show