Vinylové hodiny

vinylové hodiny

Vinylové hodiny


V poslednej dobe stúpa dopyt po netradičných, ale zároveň funkčných bytových doplnkoch. Do tejto skupiny sa radia aj vinylové hodiny, ktorých popularita rastie nielen vďaka ich netradičnému vzhľadu, ale aj faktu, že pri ich výrobe sa využívajú autentické a používané vinylové platne. Tie sa týmto spôsobom recyklujú a získavajú druhý život. Mnohým však napadne otázka, ako tak netradičný kúsok skombinovať s ostatným nábytkom a doplnkami. Pozrime sa na to bližšie.

Farebná paleta a vinylové hodiny

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu vinylový hodín, nemusíte hneď meniť celé farebné ladenie interiéru. Najľahším spôsobom, ako vhodne včleniť vinylové hodiny, je použiť metódu kontrastu. Aj preto sa vám ponúka pomerne široká paleta farieb, ktoré môžu slúžiť ako pozadie pre vinylové hodiny.

Ak máte už maľovku v kontrastnej farbe, ideálne v sýtych alebo výrazných odtieňoch, máte vyhraté. Avšak vinyl sa dá ľahko skombinovať aj so štruktúrovaným drevom alebo dobre vynikne aj na holých neopracovaných stenách v industriálnych interiéroch. Pokiaľ chcete viac farebný kontrast, ale maľovať neplánujete, vyskúšajte tapety. Nemusíte pritom vytapetovať celú miestnosť. Pokojne stačí pás na pozadí hodín, ktorý oživí interiér.

Nábytok a doplnky

Vinylové hodiny vo svojom príbytku nemusíte nevyhnutne využiť len v obývacej či spoločenskej miestnosti. Inšpirujte sa nápadmi a návrhmi ako využiť tento doplnok aj v ostatných častiach interiéru.

Kuchyňa

Veľké a prehľadné hodiny sú tým pravým do kuchyne. Ideálne je ich umiestnenie na stenu, pri ktorej sa nenachádza veľa nábytku. Inak môžu pôsobiť strateným a nevýrazným dojmom. Jednoducho ich zladíte v interiéroch s drevenými pracovnými linkami a obložením, najmä v teplých medových a tmavých farbách. Hodia sa však veľmi dobre aj do moderných interiérov, najmä tých, kde dominuje kov, prípadne industriálny štýl.

Detská izba

Vinylové hodiny nie sú len výsadou dospelých. Dostupné sú v rozmanitých štýloch, preto môžete zvoliť napríklad dizajn zvierat. Alebo siahnuť po hodinách s motívom obľúbenej hudobnej skupiny vášho dieťaťa. Pri výbere vhodného miesta na umiestnenie, dbajte na to, aby hodiny boli dostatočne vysoko a dieťa o ne pri hre nezavadilo.

Hodiny opäť ľahko skombinujete s modernými materiálmi. Tradičným dreveným interiérom hodiny zas dodávajú vintage nádych. Alebo nechajte fantáziu vašich detí pracovať a umiestnite hodiny do prázdneho obrazového rámu, ktorý môžu farebne skrášliť. Prípadne, môžu vytvoriť aj farebnú výplň, ktorá bude kontrastovať s tmavým vinylom hodín.

vinylové hodiny

Obývacia izba

V tomto type interiéru je skvelou možnosťou využitie rozličných textílií, ktoré vytvoria požadovaný kontrast a kombináciu s vinylom. Vhodné sú textilné sedačky, ktoré svojím drsnejším vzhľadom budú dobre ladiť s hladkým vinylom. Pokiaľ ste však milovníkom PVC, kože a koženky, cesta vedie aj tadiaľto. Vhodné sú najmä teplé hnedé odtiene alebo farebné verzie. Vyhnite sa čiernej, pretože pokiaľ nemáte výrazný a kontrastný zvyšok interiéru, všetky tmavé bytové doplnky budú pôsobiť nevýrazným dojmom.

Pohrať sa takisto môžete so závesmi alebo ďalšími druhmi textílií, ktoré sa ľahko obmieňajú. Ide najmä o rôzne druhy kobercov a behúňov. Ďalej, ľahko môžete zameniť menšie vankúše či dekoratívne obrusy na stolíkoch.

Obchodné a kancelárske priestory

Nielen súkromné priestory musia vynikať štýlovým dizajnom. Rovnako ho môžete dopriať vašej kancelárií či obchodným a predajným miestnostiam.

V kanceláriách je obvykle kombinovanie tohto druhu hodín veľmi jednoduché, pretože vo väčšine prípadov sú tieto miestnosti vybavené moderným nábytkom. Ten vytvára s vintage vinylovými hodinami žiadaným kontrast. Keďže však ide o pracovné a nie súkromné priestory, vyberajte motív hodín citlivo. Vhodnejšie sú jednoduché, menej extravagantné dizajny, ktoré pôsobia profesionálnejším dojmom v tomto druhu prostredia.

Pokiaľ hľadáte doplnok do menej formálnych priestorov, akými sú napríklad bary, reštaurácie, kaviarne, kaderníctva, predajne či iné podniky, siahnite pokojne aj po extravagantnejších kúskoch. Dôležité je, aby motív hodín zapadol do celkového štýlu, v ktorom máte ladené vaše priestory.

Prečo práve vinyl?

Už sme si povedali niečo o umiestnení vinylových hodín v interiéri. Možno sa však pýtate, prečo je práve vinyl tým správnym materiálom? Z akého dôvodu je tento typ hodín vyhľadávaný a cenený pre svoje netradičné prevedenie?

Hlavným dôvodom je netradičný materiál – vinyl. Nejedná sa však o novo vyrobený vinyl. Naopak, pre výrobu tohto typu hodín sa využívajú už používané gramofónové platne. Tie nielen získajú nový život, ale finálny výrobok má väčšiu autenticitu a originalitu. Na povrchu niektorých hodín dokonca môžete rozlíšiť drobné škrabance, ktoré vznikli od gramofónovej ihly pri prehrávaní hudby.

vinyl hodiny

Kde sa vzala popularita vinylu? Prvé platne vznikli už koncom 19. storočia. Z počiatku boli z iného materiálu, ale s rozvojom elektroniky po druhej svetovej vojne prišli na trh aj vinylové platne. K tomu sa, samozrejme, široko rozlíšili elektrické gramofóny, ktoré už úplne vytesnili pôvodne kľukové zariadenia.

Postupne vznikli rôzne formáty platní s rozdielnym priemerom aj rýchlosťou prehrávania. Takisto sa posunul aj vývoj. Od prvých platní, ktoré dokázali zachytiť zhruba tri minúty zvuku až ku platniam, ktoré poňali celý album a obsahovali zhruba 45 minúť zvukovej stopy. Avšak od druhej polovice osemdesiatych do deväťdesiatych rokov ich predaj prudko klesal v prospech CD diskov. Napriek tomu sa v malých nákladoch vinylové platne vydávajú dodnes aj s nahrávkami súčasných interpretov.

Aj vy si môžete pripomenúť tých svojich pri pohľade na hodiny vyrobené z tohto materiálu s históriou.

Navštívte náš e-shop a vyberte si.

Široká ponuka vinylových hodín

Vinylové hodiny sú vhodnou EKO funkčnou dekoráciou do vášho bytu či kancelárie. Ideálne sú tiež ako nevšedný darček pre kohokoľvek komu chcete spraviť skutočnú radosť

show