ABBA, fenomenálny úspech a 370 miliónov predaných albumov

Abba - skupina

ABBA

Už je to takmer päťdesiat rokov, odkedy sme prvý krát mohli počuť hity hudobnej legendy ABBA. Piesne ako Waterloo alebo S.O.S. hrajú stále aj v našich rádiách. Aké sú vaše spomienky na túto švédsku hudobnú legendu a jej skladby? Poznáte jej najväčšie hity či aj zákulisné informácie? Zistite s nami!

Švédska skupina ABBA sa prvý krát do povedomia verejnosti dostala, keď v roku 1972 vyhrala 19. ročník Eurovízie. Víťaznou piesňou sa stalo Waterloo. Od tohto momentu rástla jej popularita po celom svete. So svojimi skladbami sa umiestňovala na prvých miestach v rebríčkoch nielen európskych, ale aj amerických či latinskoamerických hitparád. Zaradila sa tak medzi prvé kapely, ktoré nielen najlepšie zužitkovali úspech v Eurovízii, ale zároveň bola prvou skupinou z neanglofónnej krajiny (anglicky nehovoriacej), ktorá sa držala na prvých miestach v rebríčkoch hitparád anglicky hovoriacich krajín.

Veľkú popularitu ABBA zožala nielen na trhoch v Európe, USA, Kanade, ale aj na Novom Zélande, Austrálii či v Južnej Afrike a Mexiku. Hoci ide o škandinávsku skupiny, jej piesne boli vytvorené aj naspievané v angličtine. Avšak nebol to jediný jazyk, ktorý táto skupina pri tvorbe používala. Jej úspech v latinskoamerických štátoch bol tak výrazný, že pre túto oblasť vznikol špeciálny výber hitov v španielčine Gracias Por La Música.

 

Vznik kapely ABBA

Poďme však na začiatok. Ako vôbec ABBA vznikla? Nebola to len súťaž Eurovízia, ktorá ich dala dokopy. Dvaja mužskí členovia Björn Ulvaeus a Benny Andersson už totiž spolu pôsobili pred založením skupiny. Obaja boli začínajúcimi interpretmi, ktorý boli členmi rôznym kapiel. Na koncertných turné sa však kapely niekedy stretávali až sa raz rozhodli, že skúsia vytvoriť spoločnú skladbu.

Takisto aj speváčky, Agnetha Fältskogová a Anni-Frid Lyngstadová, pôsobili v hudobnom priemysle pred tým, než sa pridali do skupiny ABBA. Obe boli sólové umelkyne, ktoré však vystupovali aj na rôznych súťažiach, a tak sa stretli aj s ďalšími členmi neskoršej skupiny ABBA.

 

Hodiny s podobizňou skupiny ABBA si môžete zakúpiť aj v našom e-shope.
Hodiny z platne - ABBA

Čo sa skrývalo za názvom

ABBA však nevyhrala Eurovíziu na prvý pokus. Hoci pôsobila od roku 1972, o rok na to sa ani neprebojovala cez lokálnu súťaž Melodifestival na Eurovíziu. Avšak tento rok bol pre kapelu dôležitým z iného hľadisko, zrodil sa totiž jej názov. Pôvodne kapela vystupovala pod názvom Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Bolo to však zdĺhavé pomenovanie, a tak vznikol súčasným názov – prostým ponechaním začiatočných písmen krstných mien účinkujúcich.

Najslávnejšie roky

Po víťazstve v Eurovision Song Contest sa skupina vydala na európske turné. Napriek veľkej popularite počas súťaže, jej koncerty neboli úplne vypredané. Naopak, jeden koncert vo Švajčiarsku museli pre nízku účasť aj zrušiť. Avšak už o rok to na turné skupiny ABBA vyzeralo úplne inak. Koncertné haly boli plné a do rádií sa postupne dostávali nové single. Počiatočný neúspech je prisudzovaný najmä tomu, že skupina spočiatku experimentovala a snažila sa byť viac podobná glam rockovej hudbe, hoci fanúšikom už vtedy utkvela v pamäti ako popová skupina.

ABBA postupne vydávala aj ďalšie hity. Svoju najväčšiu slávu dosahovala v rokoch 1976 až 1981. V tejto dobe vznikli piesne ako Dancing Queen, Knowing Me, Knowing You, Fernando, Money, Money, Money. Kapela sa vydala na niekoľko nielen celoeurópskych, ale aj svetových turné. Medzi ne sa radí austrálske či severoamerické turné.

Partneri aj v súkromí

Björn, Benny, Agnetha a Anni-Frid neboli však partnermi len v pracovnom živote. Dvojica Anni-Frid Lyngstadová s Bennym Anderssonom a Agnetha Fältskogová s Björnom Ulvaeusom tvorili počas aktívnych rokov skupiny manželské páry. Avšak s postupom času sa v ich manželstvách začala objavovať kríza. To ovplyvnilo aj ich tvorbu, pretože skladby z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov majú temnejší, dramatickejší text. Napokon sa Björn a Agnetha rozišli v roku 1979 a Benny s Anni-Frid ukončili manželstvo rozvodom v roku 1981.

 

Extravagantné kostýmy – chceli šokovať alebo?

Prečo si však skupinu ABBA pamätáme? Nie sú to totiž len jej piesne. ABBA sa preslávila aj farebnými a extravagantnými kostýmami, ktoré členovia nosili pri svojich vystúpeniach. Dnes sa však špekuluje o tom, že za týmto výberom odevov nemusel byť len štýl účinkujúcich alebo snaha zaujať. Skupina si mohla totiž náklady na kostýmy znížiť aj pomocou švédskeho zákona, ktorý dovoľoval odpočítanie daní, pokiaľ majitelia oblečenia dokážu, že ho nepoužívajú na bežné nosenie.

 

ABBA na striebornom plátne

ABBA nedominovala len vinylu a hudobným páskam, objavila sa aj vo filme. Už jej svetové turné bolo zachytené kamerami a spracované v podobe dokumentárneho filmu. Jej piesňam však priniesol druhý dych aj hollywoodsky muzikál Mamma Mia, ktorý mal svoju premiéru v roku 2008 a o dekádu neskôr jeho pokračovanie Mamma Mia: Here We Go Again.

 

Rozpad

Po rozvode oboch manželských párov netrvalo dlho a kapela ohlásila v roku 1982 prestávku. Napriek tomu zdroje uvádzajú, že sa skupine ABBA celkovo podarilo predať 300 až 500 miliónov nosičov po celom svete. Radí sa tak medzi najúspešnejšie kapely, pieseň Waterloo bola vybratá ako najlepšia pieseň v histórii súťaže Eurovízia a skupina bola v roku 2010 uvedená do Rockenrolovej siene slávy.

Avšak, po dlhej odmlke v roku 2018 skupina potvrdila, že sa jej členovia znova stretli a pracujú na dvoch nových hitoch, ktoré plánujú uviesť prostredníctvom digitálneho turné v najbližších rokoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

show