Ako sa starať o masívny nábytok
Masívny nábytok je obľúbeným prvkom interiéru nielen pre svoj estetický vzhľad, ale aj pre svoju odolnosť, ktorá umožňuje, aby niektoré kúsky prešli z generácie na generáciu. Avšak, aby váš nábytok zostal v perfektnom stave dlhé roky, je nevyhnutná jeho správna starostlivosť. Ako teda správne ošetrovať masívny nábytok? Aké prípravky použiť a čomu sa vyhnúť? Nechajte sa viesť našimi tipmi!
Čo je masív?
Termín „masív“ označuje nábytok vyrobený z jedného kusu prírodného dreva. Nejde teda o kombináciu rôznych materiálov, ako napríklad pri dyhe, kde sa tenké plátky dreva lepia na jednotlivé časti nábytku. Ako prírodný materiál, drevo reaguje na zmeny vlhkosti vzduchu a teploty, čo ovplyvňuje jeho vlastnosti. Okrem toho má drevo charakteristickú vôňu. Preto je drevo náchylnejšie na zmeny prostredia v porovnaní s napríklad plastom. Správna starostlivosť a vhodné prípravky však zabezpečia, že váš masívny nábytok bude krásny a trvácny na dlhé roky.
Ideálna klíma pre drevo
Masívne drevo reaguje na zmeny vlhkosti a teploty v miestnosti. Vysoká vlhkosť spôsobuje jeho rozpínanie, zatiaľ čo príliš suché prostredie vedie k jeho čreniu a skvrčeniu. Ideálna vlhkosť sa pohybuje medzi 50 až 60%, a teplota by mala byť okolo 20 °C. Vyhýbajte sa veľkým teplotným výkyvom, ktoré môžu nábytok poškodiť.
Vetranie by malo byť jemné a pravidelné, najlepšie s jemným prievanom. V letných mesiacoch nezabudnite na zvlhčovače vzduchu. Miestnosti s podlahovým kúrením môžu vysušovať vzduch nadmerne, preto zvážte použitie zvlhčovačov alebo špeciálnych prípravkov, ktoré zabraňujú vysušovaniu dreva.
Čo sa týka vody
Drevený nábytok je veľmi citlivý na vlhkosť. Vyvarujte sa ukladať na jeho povrchy mokré či vlhké predmety. V prípade náhleho vyliatia tekutiny námetie ho suchou, jemnou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Najprv odsaďte prebytočnú tekutinu papierovou utierkou a následne použite bavlnenú handričku na dôkladné dočistenie, kým nábytok nezaschne. Tým predídete trvalým škodám. Taktiež sa vyhnite umiestňovaniu tmavšieho nábytku na priame slnečné svetlo.
Leštenie a utieranie
Starostlivosť o masívny nábytok nie je náročná, ak viete použiť správnu techniku a prípravky. Používajte vždy jemnú, mäkkú handričku, ktorá môže byť suchá alebo mierne navlhčená – nikdy príliš mokrá. Po čistení odstráňte prebytočnú vlhkosť suchou handričkou. Takto zabezpečíte bežnú údržbu nábytku.
Ako riešiť škrabance?
Najlepším spôsobom je predchádzať škrabancom, no ak k nim dôjde, existujú efektívne metódy ich odstránenia alebo zamaskovania. Menšie, plytké škrabance môžete zakryť pomocou oleja z orechov, ako sú vlašské, para orechy či lieskovce. Tento olej pomáha škrabance skryť a vyrovnať povrch.
Pre hlbšie alebo viaceré škrabance použite krycie fixky, vosk na opravu nábytku alebo špecializované prípravky. Pri vosku vyberte odtieň, ktorý najlepšie zodpovedá farbe vášho nábytku. Naneste vosk do škrabancov, nechajte zaschnúť a následne pretrite mäkkou handričkou.
Ošetrovanie rôznych typov masívneho nábytku
Masívny nábytok môže mať rôzne povrchové úpravy – voskovaný, lakovaný či olejovaný. Preto je dôležité vybrať správne prípravky a postupy pre konkrétny druh nábytku. Pri prvom použití nového prípravku ho najskôr otestujte na malej, menej viditeľnej ploche, aby ste predišli možným poškodeniam a zistili optimálne množstvo použitia.
Ošetrovanie voskovaného nábytku: Pravidelne aplikujte vosk pomocou bavlnenej handričky na suchý a čistý povrch. Nechajte vosk vstrebávať a zaschnúť, potom povrch jemne preleštite.
Ošetrovanie lakovaného nábytku: Na ošetrenie lakom odstraňte prach a nečistoty jemnou, navlhčenou alebo suchou handričkou. Vyhnite sa dlhodobému pôsobeniu prípravkov a agresívnym chemikáliám.
Ošetrovanie olejovaného nábytku: Naneste vrstvu rastlinného oleja, ktorý prenikne do dreva a poskytne ochranu pred mechanickými a chemickými vplyvmi. Odstráňte prebytočný olej suchou handričkou a nábytok nechajte uschnúť.
Zdroj foto : pixabay.com