Strieborný zákon Bland-Allison Act v USA

Zákon Bland-Allison Act

Zákon Bland-Allison Act bol dôležitým legislatívnym počinom v histórii Spojených štátov amerických. Bol prijatý v roku 1878 a jeho hlavným cieľom bolo obnoviť razbu strieborných mincí, ktorá bola pozastavená v roku 1873.

Tento zákon bol pomenovaný po svojich hlavných autoroch, senátorovi Richardovi P. Blandovi a kongresmanovovi Williamovi B. Allisonovi. Obaja boli zástancami voľnej razby striebra a verili, že by to pomohlo zlepšiť ekonomickú situáciu v krajine, najmä pre farmárov a robotníkov.

Podľa zákona Bland-Allison Act bolo ministerstvo financií povinné každý mesiac nakupovať striebro v hodnote od dvoch do štyroch miliónov dolárov a raziť z neho strieborné doláre. Tieto mince mali byť legálnym platidlom pre všetky dlhy, verejné aj súkromné, s výnimkou prípadov, keď bolo v zmluvách výslovne uvedené inak.

half dollar silverPrijatie tohto zákona bolo reakciou na tzv. „Crime of ’73„, teda na rozhodnutie vlády z roku 1873, ktorým sa ukončila voľná razba strieborných mincí. Mnohí ľudia, najmä z radov farmárov a robotníkov, považovali toto rozhodnutie za príčinu ekonomických problémov a deflačných tlakov v krajine.

Zástancovia voľnej razby striebra verili, že zvýšenie množstva peňazí v obehu prostredníctvom razby strieborných mincí pomôže stimulovať ekonomiku, zvýšiť ceny poľnohospodárskych produktov a uľahčiť splácanie dlhov. Na druhej strane, odporcovia argumentovali, že by to mohlo viesť k inflácii a ohroziť stabilitu menovej zásoby krajiny.

Hoci zákon Bland-Allison Act neobnovil úplnú voľnú razbu striebra, bol významným krokom v tomto smere a odrazil silnejúce hnutie za striebro v americkej politike. Debata o úlohe striebra v menovom systéme krajiny pokračovala aj v nasledujúcich rokoch a vyvrcholila prijatím zákona Sherman Silver Purchase Act v roku 1890, ktorý ešte viac zvýšil nákupy striebra vládou.

V konečnom dôsledku však ani jeden z týchto zákonov nedokázal vyriešiť základné ekonomické problémy, ktorým krajina čelila, a otázka menovej politiky zostala kontroverznou témou aj naďalej. Napriek tomu je zákon Bland-Allison Act dôležitým míľnikom v histórii americkej menovej politiky a odráža zložité politické a ekonomické sily, ktoré formovali vývoj krajiny v druhej polovici 19. storočia.

Bland-Allison Act priamo súvisí s razením Morgan dollárov o ktorých sme písali minule.

show