Diéta pri cukrovke

dieta pri cukrovke

Diéta pri cukrovke

Diéta pri cukrovke Celosvetovo každoročne stúpa počet ľudí s diagnostikovanou cukrovkou. Slovensko pri tom nie je žiadnou výnimkou, množstvo prípadov cukrovky I. či II. typu rastie aj u nás. Ide o ochorenie, ktoré trvá po celý život. Existujú však možnosti ako nástupu cukrovky predchádzať alebo spomaliť jej zhoršovanie. Kľúčom je práve správna a zdravá strava s vyváženým pomerom cukrov.

Cukrovka a strava

Diabetes alebo cukrovka je ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám látkovej premeny. Najčastejšie ide práve o zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorú telo nedokáže samo znížiť. Z toho dôvodu sa mu musí umelo podávať inzulín, ktorý zníži hladiny krvného cukru. Ďalej môže dochádzať k poruchám metabolizmu iných látok, ako napríklad bielkovín, tukov či minerálnych látok.

Správne nastavená diéta pri cukrovke pomáha udržať rovnomernú hladinu cukru v krvi počas dňa a predchádza jej výkyvom. Celý metabolizmus cukrov, ale aj iných látok, je tak oveľa menej zaťažovaný a zriedkavejšie dochádza k jeho poruchám. Strava jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú toto ochorenie.
Nesprávna a nedostatočne kontrolované liečba diabetu, ku ktorej patrí aj vhodná diéta pri cukrovke, môže skrátiť očakávanú dĺžku života aj o pätnásť až dvadsať rokov. Najmä pri cukrovke II. typu dochádza k častému vzniku nadváhy, zvyšuje sa riziko srdcovo-cievnych ochorení, slepoty, zlyhania obličiek a iných zdravotných problémov.

Sacharidové jednotky

Ide o jednoduchý spôsob ako si ustrážiť množstvo sacharidov v jedlách. Jedna sacharidová jednotka predstavuje 10 gramov sacharidov. Každý pacient trpiaci cukrovkou by mal mať určený počet sacharidových jednotiek, ktoré môže denne prijať. Túto hodnotu stanovuje lekár a s jej správnym dodržiavaním vám môže pomôcť výživový poradca.

Vďaka používaniu systému sacharidových jednotiek môžete jednoduchšie poznať množstvo sacharidov v jedlách. Umožní vám to ľahšie zostavovať svoj jedálny lístok, vyberať vhodné potravy a vyhnúť sa fádnej forme stravovania. Ide o pomerne presný spôsob, ako zistiť množstvo sacharidov v prijatej potrave, môžete tak vytvárať rôzne kombinácie jedál a zvýšiť pestrosť stravy. Druhov potravín je však veľmi veľa, preto ak máte otázky, koľko sacharidových jednotiek obsahuje práve vaše obľúbené jedlo, obráťte sa na svojho výživový poradcu, ktorý vám pomôže nastaviť ideálny jedálniček tak, aby ste z jedla mohli mať maximálny pôžitok.

dieta pri cukrovkeCukrovka I. typu

Ide o formu cukrovky, ktorá najčastejšie vzniká v detstve a mladosti, zriedkavejšie v dospelosti. Ľudia s touto poruchou sú závislí na podávaní hormónu inzulínu doživotne, telo si vo väčšine prípadov nevie vytvoriť vlastný inzulín. Zároveň musia dodržiavať nízkosacharidovú diétu pre cukrovkárov, ktorá je prispôsobená ich potrebám. Jej hlavné zásady určuje práve lekár alebo výživový poradca, ktorý vie zostaviť aj jedálničky na dlhšiu dobu.Diéta pri cukrovke I. typu

Oproti diabetu II. typu sa diéta pri cukrovke I. typu líši najmä energetickým príjmom, ktorý nemusí byť tak výrazne strážený. Pacienti majú totiž menší sklon k zvyšovaniu hmotnosti a tým aj k nadváhe. Je však dôležité, aby sledovali množstvo prijatých sacharidov počas dňa. Predstavíme si preto niekoľko zásad, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť svoje stravovacie návyky, a tým aj zdravotný stav.

 

  • Pravidelné stravovanie – jedna z najdôležitejších zásad. U diabetikov I. typu by mala byť strava prijímaná 6 krát denne v rovnomerných množstvách, samozrejme v závislosti od inzulínového režimu.
  • Primerané porcie – dôležité je najmä to, aby ste sa vyhli hladovaniu medzi jednotlivými jedlami počas dňa.
  • Energetická vyváženosť diéty pri cukrovke – je dobré vedieť, koľko energie spotrebuje vaše telo počas dňa vzhľadom na množstvo fyzickej aktivity a veku, a prispôsobiť tomu energetický príjem (množstvo kalórií v potravinách).
  • Pitný režim – dostatok tekutín uľahčuje trávenie. Uprednostňovať by ste, samozrejme, mali nesladené čaje, minerálne vody, prírodné šťavy, v ktorých je si však potrebné ustrážiť množstvo sacharidov.
  • Obmedzenie jednoduchých sacharidov – obsahujú ich sladkosti či priemyselne spracované potraviny. Ich spoločným menovateľom je totiž cukor. Z toho dôvodu je dobré vyhnúť sa spomínaným presladeným pochúťkam a medom, takisto aj bielej múke a výrobkom z nej, ktoré tiež obsahujú jednoduché cukry.
  • Uprednostnenie zložených sacharidov – aj u diabetikov sú nevyhnutné sacharidy, pretože sú zdrojov energie pre telo. Výhodné sú najmä tie s prívlastkom zložené, pretože sa trávia pomalšiehladina cukru v krvi nestúpa tak rýchlo. Patrí sem celozrnná múka a výrobky z nej, strukoviny, celozrnné cestoviny a ryža.
  • Vhodná príprava jedál – pre zachovanie potrebných vitamínov a živín v potrave je opäť výhodnejšie využiť dusenie, varenie na pare či pečenie s malým použitím oleja. Nevhodné je vyprážanie pre vysoký obsah tukov.

dieta pri cukrovkeCukrovka II. typu

Tento najčastejší typ cukrovky postihuje najmä dospelých ľudí, často v staršom veku. Vzniká, keď telo vytvára nedostatok inzulínu alebo vytvorený inzulín nevie využiť na zníženie hladiny cukru. Cukrovka II. typu je vyvolaná najmä prílišnou záťažou tela nadmernými dávkami sacharidov. Lieči sa opäť inzulínom aj v nižších štádiách aj formou tabliet.Diéta pri cukrovke II. typu

Okrem sledovania množstva prijatých cukrov je dôležité hľadieť aj na energetickú výdatnosť jedál, pretože diabetes tohto typu sa mnohokrát vyskytuje práve u obéznych ľudí. Z toho dôvodu je nevyhnutná správna diéta pri zistení a predchádzaní ochorenia. Diabetikom s cukrovkou II. typu však nevadí dlhšia pauza medzi jedlami, pri ľahších štádiách ochorenia je možné praktizovať aj voľnejší režim stravovania.
Opäť sa môžete dozvedieť užitočné rady a typy ako vylepšiť svoje stravovacie návyky.

 

  • Pravidelná konzumácia stravy – znova platí to isté, čo pri cukrovke I. typu. Je dôležité prijímať primerané množstvá potravy a zbytočne sa neprejedať ani nehladovať.
  • Ovocia a zelenina – práve z nich by mali pozostávať jedlá medzi hlavnými chodmi a druhá večera.
  • Vhodný energetický príjem – keďže veľakrát je cieľom diéty pri cukrovke aj zníženie hmotnosti, je preto nevyhnutné prispôsobiť energetický príjem fyzickej aktivite počas dňa, veku a zdravotnému stavu.
  • Sledovanie množstva sacharidov v jedlách – znova ide o základ každej nízkosacharidovej diéty. Bez poznania toho, koľko cukrov a sacharidových jednotiek obsahuje daná potravina, je obťažné nastaviť diétu. Pokiaľ si neviete rady, určite sa obráťte s otázkami na výživového poradcu, ktorý vám pomôže upraviť váš jedálny lístok.
  • Obmedzenie tukov – pri výbere jedál obsahujúcich tuk by ste mali brať dôraz na ich kvalitu. Najvhodnejšie sú rastlinné tuky, ale aj tie by ste mali prijímať v čo najmenších množstvách.
  • Vyhnite sa jednoduchých cukrom – sem zaraďujeme všetky nápoje a potraviny sladené cukrom (napr. sladkosti), priemyselne spracovávané potraviny. Pozor si je dobré dať aj na bielu múku a výrobky z nej.
  • Uprednostnite zložené sacharidy – celozrnné potraviny ako pečivo, múka, ryža či cestoviny sú veľmi dôležité, pretože obsahujú aj veľa vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
  • Dodržiavanie pitného režimu – takisto tu platí to isté ako pri cukrovke I. typu. Sladené nápoje vylúčiť a uprednostniť nesladené čaje a čistú vodu.
  • Kvalitné bielkoviny – ide najmä o biele mäso či ryby, takisto rastlinné bielkoviny (napr. sója). Vyberajte najmä potraviny s nízkym obsahom tuku a cholesterolu.
  • Fyzická aktivita – pravidelný pohyb je nevyhnutný pre udržiavanie správnej telesnej hmotnosti a predchádzanie vzniku nadváhy. Jeho vhodné množstvo a druh konzultujte so svojím lekárom.

Opatrne s DIA výrobkami

dieta pri cukrovke cukorHoci názov týchto potravín hovorím o tom, že by mal byť najvhodnejšou alternatívou pre ľudí trpiacich diabetom, nemusí tomu byť vždy tak. Pokiaľ hľadáte vhodnú diétu pri cukrovke na redukciu hmotnosti (nadváha prispieva k zhoršovaniu zdravotného stavu cukrovkárov) mali by ste si pri ich konzumácií dať pozor.

Označenia DIA hovorí len o tom, že pri výrobe týchto potravín nebol použitý repný cukor (klasický biely cukor). Tieto výrobky však napriek tomu obsahujú aj iné sacharidy, napr. z múky alebo ovocia, ktoré treba tiež započítať do denného sacharidového príjmu.
Mnohokrát tieto potraviny majú vysokú energetickú hodnotuobsahujú tuky, ktoré môžu byť prekážkou v chudnutí. Panuje totiž mylný názor, že tieto potraviny sa môžu u cukrovkárov konzumovať bez obmedzenia. Pri prejedaní sa opäť hrozí riziko nadváhy, či už ide o DIA výrobky alebo nie.

 

Chudnutie pri cukrovke

Nadváha ohrozuje nielen ľudí, ktorý trpia cukrovkou, pretože zhoršuje jej priebeh, ale aj ľudí bez cukrovky, pretože zvyšuje riziko jej výskytu. Prečo je tomu tak?
Podľa exportov úbytok hmotnosti o 5% až 10 % pomáha výrazne znížiť hladinu cukru v krvi, preto zníženie hmotnosti je jedna z prvých rád, ktorú dostanete od svojho lekára, keď zistí, že máte zvýšené hodnoty krvného cukru. Zároveň zbavenie sa nadváhy pomáha stabilizovať aj krvný tlak a cholesterol.
Pozrime sa preto na niekoľko rád a typov, ktoré vám môžu pomôcť schudnúť nielen pri cukrovke a predchádzať tak rozvoju a zhoršeniu tohto ochorenia.

 

  • Viac fyzickej aktivity – vhodný pohyb môže naštartovať celé chudnutie. Začať môžete už s tým, že budete chodievať pešo, používať schody namiesto výťahu či správne dýchať.
  • Pravidelná strava – najvhodnejšie 5-6 krát denne pričom 2 až 3 porcie by mala tvoriť najmä zelenina a z časti ovocie.
  • Vyhnite sa soli – jedlá môžete dochucovať pikantným korením, čili či bylinkami. Sledujte množstvo soli aj v iných potravinách.
  • Uprednostnite čerstvú zeleninu a ovocie – sterilizované druhy veľakrát obsahujú v nálevoch množstvo cukru či soli.
  • Pitný režim – malo by ísť o približne 2 litre tekutín denne, vyhnite sa dochucovaným a sladeným nápojom.
  • Celozrnné potraviny – či už ide o múku, pečivo, cestoviny alebo ryžu uprednostnite ich pred bielymi druhmi.
  • Neúdené výrobky – pri výbere pozerajte na kvalitu aj množstvo soli.
  • Olivový a ľanový olej – využívajte ich pri varení v primeraných množstvách, vyhnite sa vyprážaným pokrmom, ktoré obsahujú priveľa tuku.
  • Prívarky – namiesto klasickej bielej múky na zahustenie vyskúšajte mlieko so žĺtkom.
  • Polievky bez zápražky – vhodné sú napríklad strukovinové či zeleninové vývary.
  • Nízkotučné mliečne výrobky – uprednostňujte ich pred plnotučnými, pretože si ľahšie ustrážite množstvo prijatého tuku.
  • Vláknina – pomáha nielen tráveniu a vylučovaniu, ale reguluje hladiny cukru v krvi a navodí pocit sýtosti.
  • Neenergetické sladidlá – ak si neviete predstaviť život s nesladenou kávou či čajom vyskúšajte umelé sladidlá, pri chudnutí s čo najnižšou hodnotou energie, napríklad stéviu, ktorá je niekoľkokrát sladšia ako cukor.
  • Vitamíny a minerálne látky chitín (napr. huby, morské plody, ryby) znižuje hladinu cukru v krvi a zinok (napr. strukoviny, huby, žĺtky) zas pomáha telu vytvárať vlastný inzulín. Vitamíny skupiny B (napr. ovsené vločky a klíčky) posilňujú imunitný systém a beta karotén (napr. mrkva, špargľa, jablká) zlepšuje zrak.

Ako by mal vyzerať jedálniček cukrovkára?

Pozrime sa spoločne na to, ako by mal vyzerať ideálny jedálny lístok cukrovkára.

SJ = sacharidové jednotky

Raňajky: čaj bez cukru (0 SJ), celozrnný chlieb (75 g – 3 SJ), 50 g bryndzovej nátierky (0 SJ), paprika (0 SJ)
Desiata: pomaranč (1 SJ)
Obed: polievka krúpková so zeleninou (1 SJ), bravčové mäso rolované so šťavou, nezahustenou múkou (80 g – 0 SJ), 5 PL varených zemiakov s petržlenovou vňaťou (2,5 SJ), zeleninová obloha (0,5 SJ)
Olovrant: jogurt (1 SJ)
Večera: pečená ryba (1 SJ), 4 PL dusenej ryže (2 SJ), kapustový šalát s hráškom (1 SJ)
Druhá večera: 50 g celozrnný chlieb s rastlinný tukom (2 SJ), paradajka (0 SJ)
Pokiaľ máte záujem o dlhodobejší plán stravovania alebo hľadáte vhodné jedlá a potraviny presne na mieru vašim potrebám, obráťte výživového poradcu, ktorý vám ochotne zodpovie všetky otázky.

 

show