Čo je subsonický filter a na čo slúži
Jeden by si myslel že staré časy vinylových LP čiek a gramofónov sú už za nami. S nástupom digitálnych médií mierili analógové záznamové médiá na smetiská, gramce zapadali prachom a mohlo by sa zdať že sa už nikdy nevrátia.
Dnes už vieme, že opak je pravdou. Vinyli sa opäť lisujú a gramofóny sa dostávajú na pulty obchodov s elektronikou. Samozrejme sa z histórie vynárajú aj staré zosilňovače ktoré naberajú na cene a neohrdne nimi žiadny audiofil. A tie nové (kvalitnejšie) majú na zadnom paneli opäť vstup „Phono“.
Našli ste na svojom zosilňovači subsonický filter a neviete na čo slúži?
Ak nieste zrovna elektrotechnik alebo audiofil, subsonický filter môže pre vás znieť vskutku záhadne. Čo to teda je a kedy ho zapnúť?
Subsonický filter slúži na odfiltrovanie nežiadúcich kmitočtov z audio vstupu ktoré môžu poškodiť samotný reproduktor alebo koncový zosilňovač. Filter teda umožňuje odfiltrovať frekvencie ktoré reproduktor zbytočne zaťažujú. Subsonický filter väčšinou bráni prieniku frekvencií pod 20Hz.
A to je zas čo?
Zosilňovač totižto do reproduktoru (s vypnutým subsonickým filtrom) prenáša aj frekvencie ktoré sa nachádzajú pod 20Hz a reproduktor ich reálne aj hrá. Tieto frekvencie sú pre naše uši už nepočuteľné (ale taký slon by pri nich zatancoval) avšak hodne rozkmitajú samotný reproduktor (namáhajú záves reproduktoru) a zaťažujú aj koncový zosilňovač.
Nutnosť zapnúť tento filter vzniká hlavne pri prehrávaní LP-platní ktoré okrem záznamu hrajú aj mechanické poškodenia samotného média. Keďže pri prehrávaní LP-čiek dochádza k mechanickému kontaktu (čítaniu analógového záznamu) z média, dokážu sa do výsledného zvuku preniesť aj iné zvuky, napríklad rôzne vibrácie spôsobené napríklad zlým umiestnením gramofónu.
Subsonický filter teda slúži na to, aby ochránil reproduktory a zosilňovač.
Tak teraz to už viete a môžete sa veselo pustiť do posluchu vašich starých LP-čiek s pokojným vedomím. Máte niečo viac k téme, alebo nejakú otázku? Pokojne píšte do komentárov pod tento článok.