Nábytok z masívu – poradíme, aký vybrať a prečo
Pri voľbe nového nábytku do interiéru je nielen podstatná jeho funkčnosť, dizajn, ale aj materiál, z ktorého je vyrobený. V súčasnosti na čoraz väčšej popularite naberá opäť nábytok z masívu, ktorý je mimoriadne univerzálnym materiálom s výnimočnými vlastnosťami oproti plastu či iným kombinovaným materiálom. Na trhu je dostupná široká paleta drevín, v ktorej sa je však niekedy ťažké orientovať.
Nábytok z masívu
Pri výbere nábytku z masívu si treba uvedomiť, čo je v skutočnosti masív. Ide o označenie prírodného dreva, nábytok vyrobený z masívu tak neobsahuje žiadne iné materiály. Ide o kvalitné drevo vyberané s ohľadom na jeho využitie pri výrobe doplnkov do domácnosti. Výhodou masívu je, že ide o 100 % prírodný materiál, ktorý pri správnom udržiavaní, vydrží dlhé roky až desaťročia v skvelom stave.
Navyše, ak si zvolíte nadčasový dizajn, nemusíte mať obavu, že váš nábytok bude iba „vychytávkou“ tejto sezóny. Práve naopak – váš nábytok môže byť trendy aj po rokoch. Aj preto je dôležité poznať paletu ponúkaných drevín a vybrať si druh, ktorý najlepšie sedí vašim potrebám. Existujú druhy s extra vysokým leskom či výraznou prírodnou štruktúrou, ktoré sú vhodné, ak chcete svojím nábytkom pritiahnuť pozornosť.
Exotické dreviny
Hľadáte zmenu či netradičný doplnok do vášho interiéru? Aj pre vás sú tu exotické dreviny. Mnohé sa vyznačujú nezvyčajnou prírodnou štruktúrou dreva, leskom či farbou, ktorá sa odlišuje od našich typických ihličnatých či listnatých druhov. Dnes je na trhu dostupných už množstvo druhov drevín a aj široký výber masívneho nábytku ponúkaného v týchto materiáloch. Ide napríklad o palisander, akáciu alebo mango.
Palisander
Ide o jeden z najkvalitnejších druhov drevín na výrobu masívneho nábytku. Táto drevina pochádza z teplých oblastí juhovýchodnej Ázie, Južnej Ameriky či ostrovov v Tichom oceáne. Palisandrové stromy sú mohutné a dosahujú veľkú výšku. Ich drevo je výnimočne tvrdé, pevné a odolné. Vďaka tomu takýto nábytok znesie aj menej šetrné zaobchádzanie a je vhodný aj do domácností s malými deťmi.
Očariť vás môže aj jeho zaujímavá kresba alebo mierne ružová farba pri niektorých druhoch. Nevýhodou je, samozrejme, vyššia váha palisandrového masívneho nábytku spôsobená vyššou hustotou dreva. Keďže ide o exotickú drevinu, ktorá sa považuje za jeden z najlepších a najluxusnejších materiálov na výrobu nábytku z masívu, počítajte s vyššou cenou.
Mango
Ide o typický tropický strom, ktorý môže dorastať až do 30 metrovej výšky. Od ostatných exotických drevín sa odlišuje svojím mierne mäkším drevom, radí sa medzi stredne tvrdé dreviny. To ho robí vhodným na rezbárske práce, preto sa s obľubou využíva nielen pri výrobe masívneho nábytku, ale aj dekoratívnych drevených predmetov. Avšak je mierne náchylnejšie na poškriabanie pri väčšom náraze. Pre mango je typická svetlohnedá, prípadne aj tmavšia farba v závislosti od druhu dreviny.
Akácia
Tropickým druhom, ktorý má svoje korene práve vo východnej Ázii a Južnej Amerike, je práve akácia. Ide o rýchlo rastúci druh dreviny, ktorý sa s obľubou využíva nielen na výrobu nábytku, ale aj stavbu domov či oporných konštrukcií. Medzi jeho výhody sa vyznačuje predovšetkým odolnosť voči starnutiu, tuhosť a trvanlivosť.
Avšak tento druh nábytku zle znáša trvalé umiestnenie v exteriéri či verejné priestory, kde bude vystavený extrémnemu namáhaniu bez častého ošetrovania. Pokiaľ si želáte záhradný nábytok z tejto dreviny, je dôležité ho na zimu umiestniť dovnútra a každoročne povrch dreva ošetrovať.
Tradičné dreviny
Pokiaľ si nie ste istí, že exotické dreviny sú tým pravým do vášho interiéru, siahnite po klasickejších variantoch, ktoré predstavujú tradičné dreviny ako smrek, buk, dub, čerešňa či jelša. Tieto druhy drevín boli a stále sú jednou z najčastejších volieb zákazníkov pri kúpe nového nábytku, a tak máte k dispozícií široký sortiment odtieňov a tvarov.
Smrek
Ide asi o jednu z najčastejších drevín našich lesov. Smrekové drevo je tak veľmi obľúbeným materiálov na výrobu masívneho nábytku. Jeho výhodou je jedinečná kresba a trvácnosť. Nevýhodou môže byť, že je mierne mäkšie, čo sa môže prejaviť najmä na hranách pri väčších nárazoch. Avšak ľahko sa opracuje a upravuje podľa potrieb. Za zmienku stojí aj fakt, že tento druh nábytku je ľahší s porovnaní s inými druhmi.
Borovica
Zaujímavým druhom dreva s prirodzenou drevokresbou je práve borovica. Nový nábytok vyrobený z tohto materiálu má svetlú farbu, ktorá môže často tmavnúť a zmeniť sa až na medovú (v závislosti od použitého laku). Jeho výhodou je ľahká dostupnosť, drevo je mäkšie než smrek, preto sa s ním ľahšie pracuje. Avšak je menej odolné voči poškriabaniu, a takisto sa nehodí na výrobu masívneho nábytku do nepriaznivých poveternostných podmienok (napr. záhradného nábytku či vonkajších lavičiek).
Dub
Ak si chcete dopriať vysokokvalitný nábytok s dlhou trvácnosťou, siahnite rozhodne po dubovom dreve. Tento materiál sa vyznačuje príjemnou drevokresbou a štruktúrou. Navyše ide o veľmi pevný a odolný materiál, čo predurčuje výrobky z tohto dreva aj na použitie v náročnejších podmienkach. Dubové drevo totiž skvele odoláva striedaniu vlhka a sucha.
Zároveň je dub obľúbenou drevinou rezbárov, preto môžete výrobky z toho materiálu nájsť aj zdobené rôznou ornamentálnou výzdobou. Dub tak predstavuje jeden z najluxusnejších materiálov na výrobu nábytku. Je tiež vhodný na výrobu zaobleného masívneho nábytku, pretože sa dobre ohýba a drží tvar.
Buk
Ide opäť o jednu z odolnejších a tvrdších drevín, samotné bukové drevo sa radí do kategórie stredne tvrdých až tvrdých drevín. To ho predurčuje na využijete v priestoroch, kde je zvýšený pohyb ľudí. Je aj ideálnym materiálom do detskej izby, pretože znesie aj menej citlivé zaobchádzanie.
Buk je obľúbený pri výrobe masívneho nábytku aj preto, že sa dá ľahko tvarovať, ohýbať a drží svoj tvar. Okrem toho jeho drevo nemá výraznú vôňu na rozdiel od iných, výrazne živicových druhov. Preto je bukový nábytok vhodný aj do miestností, kde sa pohybujú alergici alebo malé deti. Nevýhodou je, že vo vlhkejších priestoroch (kuchyne, kúpeľne) zvykne napučať, po vyschnutí sa však vráti do pôvodného tvaru. Avšak táto zmena môže spôsobiť uvoľnenie kĺbov a spojov, preto sa bukový masívny nábytok hodí najmä do suchších miestností.
Jelša
V poslednej dobe naberá na čoraz väčšej popularite práve jelša. Je vhodná, ak sa snažíte zariaďovať nízkonákladovo – má mierne nižšiu cenu než ostatné dreviny. Skvele sa hodí na výrobu opierok k sedaciemu nábytku alebo menších doplnkov. Nevýhodou je, že nie je príliš odolná voči hnilobe. Použiť sa preto dá iba v uzavretých priestoroch bez vlhkosti. Má však príjemnú štruktúru a jemnú jantárovú farbu.
Čerešňa
Tradičnou drevinou, ktorá svojím vzhľadom a sfarbením pripomína mahagón, je práve čerešňa. Zaujme svojou červenohnedou farbou a jemný zamatovým leskom v kombinácii s hladkým povrchom. Avšak nábytok z tohto materiálu zvykne vplyvom slnka tmavnúť, preto ho netreba nechávať na priamom svetle, pokiaľ si neželáte stmavnutie materiálu. Ide o poddajný a dobre opracovateľný druh dreva, preto sa používa aj na výrobu podláh či hudobných nástrojov.
Keď si vyberiete nadčasový dizajn z masívu, investujete do kúska, ktorý nestratí svoj šarm ani o dekádu neskôr. Či už túžite po jemnom, elegantnom vzhľade, alebo chcete interiér oživiť výraznou textúrou dreva – paleta dostupných drevín vám ponúka nekonečné možnosti. Od lesklých povrchov až po dramatické prírodné vzory, každý si nájde to svoje.
Zdroj foto : pixabay.com