Album Sixto Rodriguez – Cold Fact

Sixto Rodriguez – Cold Fact

Album Sixto Rodriguez – Cold Fact

Nedávno som písal článok Sugar Manovi a aby sme neostali len pri dokumentárnom filme o Sixto Rodriguezovi pozrieme sa aj na jeho debutový album Cold Fact.

Album vyšiel v marci roku 1970 v USA. Napriek vynikajúcim ohlasom hudobných kritikov tento album nezaznamenal u poslucháčov žiadny úspech a v štátoch absolútne prepadol. Výnimkou však bola Juhoafrická Republika (JAR) kde bol tento album vydaný v roku 1971 spoločnosťou A & M Records. Podobný úspech zaznamenal album o niečo neskôr aj v Austrálií. V USA sa Sixto Rodriguez dostal do popredia až po uvedení celého príbehu spolu s filmom “Pátranie po Sugar Manovi“.

 

Poďme sa ale pozrieť na debutový album Cold Fact ktorý obsahuje 12 zvukových stôp. Prvou skladbou albumu Cold Fact je “Sugar Man“. Podľa nej nesie názov aj dokument o hudobníkovi. Je to vskutku tajomná skladba v ktorej Sixto Rodriguez rozpráva príbeh Sugar Mana pokým sa nestratí s ozvenou. “Only Good for Conversation” má veľmi zaujímavý zvuk a klasický gitarový sound 70-tych rokov.

Sixto Rodriguez – Cold Fact“Crucify Your Mind” je zase veľmi príjemnou zasnívanou skladbou kde dominuje Rodriguezov hlas.  “This Is Not a Song, It’s an Outburst: Or, the Establishment Blues” pripomína tak trochu Dylenovské náreky. Niečo v štýle “predaj zbraní stúpa, všetko je na p…”. Na skladbe “Hate Street Dialogue” ocením hlavne zvuk. Veľmi prítulná počúvateľná skladba v podstate albumový štandard podobne ako aj “Forget It” ktorá je takou krásne zasnenou a hodne krátkou skladbou. “Inner City Blues” v sebe skrýva aj samotný názov albumu Cold Fact.

“I Wonder” začína zaujímavou basovou gitarou a riffom ktorý sa nesie celou skladbou. Do toho si Rodriguez spieva čo všetko ho zaujíma. Veľmi jednoducho postavený ale veľmi účinný text, ľahko chytateľný. “Like Janis” tak ako väčšina Rodriguezových skladieb je tvorená silným textom.

 

Bohatstvo meriaš vo veciach, ktoré môžeš mať
a lásku meriaš v sladkých rečiach, ktoré hovoríš
žiješ v minulosti, alebo v snoch
a tvoje sebectvo je tvoj najväčší hriech.

 

“Gommorah (A Nursery Rhyme)” začína vinylovým a pre moje uši je to najnevkusnejšia skladba albumu. Naproti tomu taká “Rich Folks Hoax” je trefou do čierneho. Toto je presne to čím dokáže Sixto Rodriguez zaujať. Silný text, nástojčivý spev, akustická gitara a pár zvonivých efektov unikajúcich kdesi do pozadia. Záver albumu patrí “Jane S. Piddy”. Tu znie Rodriguez asi najviac Dylanovsky.

Aj to je možno dôvod prečo sa Rodriguez “neujal”. Amerike stačil jeden Dylan. Aj napriek všetkému sa mi Rodriguez páči viac než Dylan. A vôbec, Rodriguez dal do toho všetko a hlavne svoju dušu. Album Cold Fact je vynikajúci album a to mu nikto už nevezme. Nakoniec viem si predstaviť že idem v cadilaku po Route66, kdesi za chrbtom zapadá slnko a z reprákov znie Sixto Rodriguez a Cold Fact.

 

 

show