Album Led Zeppelin 1
Je neskoré májové popoludnie roku 1937 v New Jersey. Na základňu Lakehurst prilieta so všetkou slávou nemecká vzducholoď LZ 129 Hindenburg. Pokrok vedy si nenecháva ujsť ani asi tisícka ľudí, ktorí so zatajeným dychom sledujú let Zeppelína. Nadšenie sa však v sekunde zmení na ohnivú tragédiu. Pri pristávacom manévri vodíková náplň vzducholode prudko exploduje a horiaci Hindenburg sa rúti nemilosrdne k zemi.
Otec vzducholodí Erich von Zeppelin s finančnou podporou nemeckej vlády vypustil prvého Zeppelína v roku 1900. O 9 rokov neskôr už spoločnosť DELAG prepravuje prvé osoby pomocou vzducholodí. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa preprava osôb zmení na prieskum nepriateľského územia a prepravu bômb. Obávané Zeppelíny počas nočných náletov bez akéhokoľvek varovania v tichosti bombardujú Anglické a Francúzske mestá. Ostáva po nich zničená krajina a v ľuďoch strach z ďalšej noci a náletu Zeppelínov.
Po vojne vchádza do mierových zmlúv zákaz výroby lodí ľahších ako vzduch a tak sa veľké vodíkové kolosy strácajú z oblohy až do roku 1925, kedy sa mierové zmluvy čiastočne pozmenia. Začne sa opäť vyrábať a Zeppelíny dosahujú čoraz väčších rozmerov. Už spomínaný Hindenburg má 25 apartmánov s kúpeľňami, jedáleň, bar, čitáreň atď. Cesta z Frankfurtu nad Mohanom do New Jersey stojí 400 dolárov a česť viezť sa spolu so Zeppelínom majú len tí majetnejší. Tragédia z roku 1937 ktorej sa Erich von Zeppelin už nedožil navždy poslala vzducholode do zabudnutia. Zdá sa, že éra lodí ľahších ako vzduch sa navždy skončila… Alebo? …
Keď v malej anglickej skúšobni pod obchodom s vinylmi na ulici Gerard Street zazneli prvé tóny skladby Train Kept A-Rollin všetci sa začali usmievať. Zúčastnení vedeli, že táto štvorica bude fungovať ako dobre namazaný stroj.
Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones a John Bonham boli z prvej skúšky nadšený. Dvaja ostrieľaný štúdiový muzikanti a k tomu mladý 19- ročný Robert Plant s dlhoročným kamarátom Johnom Bonhamom boli pripravený v každom počasí na let rýchlosťou vystreleného oloveného projektilu.
Zeppelin sa pomaly ale isto vynáral z hmly histórie pripravený odviezť obecenstvo do rockového neba.
Na troskách Yardbirds
Keďže Jimmy Page mal dohodnuté kšefty ešte z čias Yardbirds nová kapela sa po krátkom skúšaní pod menom New Yardbirds vydala na turné po severských štátoch… Bola to príležitosť zohrať sa a vyskúšať čo nová kapela dokáže naživo. Prvý z koncertov sa odohral v Kodani kde zneli skladby ako Train Kept A-Rollin, Dazed and Confused či White Summer. New Yardbirds rýchlo pochopili, že prišli s novým zvukom ktorý sa výrazne odlišoval od kapiel 60 rokov a bývalých Yardbirds. Nemalo teda význam ďalej používať meno New Yardbirds.
Názov Led Zeppelin
Pri výbere mena pre novú kapelu padli rôzne návrhy. Nakoniec sa členovia zhodli na názve Lead Zeppelin. Nápad nepochádzal od nikoho z kapely, ale od basgitaristu z kapely The Who. Jimmymu Pageovi sa to páčilo a tento návrh prešiel aj u ostatných. V preklade slovo Lead znamená olovo. Teda olovený zeppelín.
Kvôli výslovnosti však zo slova Lead vypustili “A” a nová kapela sa písala ako Led Zeppelin. Vzducholoď sa teda stala poznávacím znamením kapely, koniec koncov prvý album ako máte možnosť vidieť nesie na obale slávne neslávny pád lode Hindenburg.
O niečo neskôr keď horiaci Hindenburg na obale LP-čky Led Zeppelin 1 zbadala vnučka Ericha von Zeppelina, od zlosti si takmer vytrhala zvyšné vlasy a kapelu chcela pohnať k súdu za zneužitie mena. Hudobníkov označila za vreštiace opice.
“Mohli sme sa napríklad volať Ovocie a zelenina alebo Zemiaky… čo znamená Led Zeppelin? Nič to neznamená…”
Po návrate z koncertov sa Page s kapelou usilovali dostať s čo najrýchlejšie do štúdia. Muzikanti na škandinávskych koncertoch zneli veľmi dobre a Jimmy vedel, že stačí prísť do štúdia a všetko to nahrať. S manažérom Peterom Grantom sa dohodli, že pôjdu do toho na vlastné náklady. Bez podpory nahrávacej spoločnosti si objednali štúdio Olympic v južnom Londýne a za necelých 1800 libier a 30 hodín nahrávania sa v tvorivej atmosfére zrodila LP platňa Led Zeppelin 1.
Kapela pred nahrávaním hrala spolu iba asi tri týždne!!! Prvý album mal predstaviť kapelu s vlastným zvukom tak ako tomu bolo na koncertoch. Výsledné nahrávky sú v podstate koncertom bez divákov. Moc sa neupravovali. V štúdiu sa skôr experimentovalo s mikrofónmi ktoré Jimmy Page rôzne rozmiestňoval. Chcel čo najviac zachytiť zvuk v priestore tak aby znel hodnoverne “ako naživo” aj na LP-čku. Keďže Page mal so štúdiovým nahrávaním bohaté skúsenosti, vedel docieliť omnoho dynamickejší zvuk než býval u nahrávok v tých rokoch zvykom. Veľa nahrávok zo šesťdesiatych rokov znie “plocho” a to je to, čomu sa chcel Page vyhnúť.
Skladby albumu Led Zeppelin 1
Album Led Zeppelin 1 obsahuje deväť skladieb. Na prvej strane ho rozbieha skladba “Good Times, Bad Times” (dobré časy, zlé časy). Táto veľmi hravá vecička patrí k najkomerčnejším skladbám, je to taká veselá dynamická skladba, dobre znejúca. Dosť evokuje poslednú éru Yardbirds kde skladby zneli podobne. Na koncertoch sa často miešala s “Communication Breakdown“, prípadne Jimmy Page z nej používal len niektoré riffy.
Skladba Good Times, Bad Times neštartovala len začiatok kariéry Led Zeppelin, ale aj spomienkový koncert z roku 2007 v Londýnskej O2 Aréne (dúfajme že nebol posledný). Skladba je odrazovým mostíkom, a je z nej cítiť smer ktorým sa kapela rozhodla vydať.
Druhou v poradí je pieseň “Babe I´M Gonna Leave You“, pôvodne pochádza od Annie Bredonovej (Miláčik opustím ťa) a na debutovom albume Led Zeppelin začína veľmi jemne vybrnkávaním na Giboson J- 200 a do toho Robert Plant začína :
Babe, baby, baby, I’m gonna leave you
I said baby, you know I’m gonna leave you
I’m leave you in the summertime…
Vybrnkávanie sa pod chvíľami zmení na explodujúcu bombu z hlučnými rockovými pasážami a následne zase prechádza do jemných končín rockovej duše. Celá znie nástojčivo, a dramaticky. Skladbu Babe I´M Gonna Leave You si Page a Plant púšťali z albumu Joan Baezovej na stretnutí doma u Pagea ešte pred založením kapely Led Zeppelin. Z predstáv sa skladba vynorila do jasnej podoby na prvých koncertoch a tak putovala na album Led Zeppelin 1. Babe I´M Gonna Leave You je jednou zo mála skladieb do ktorej sa pridávali dodatočné stopy. Celá záležitosť končí tak ako začala, veľmi jemne v dvojici Page a Plant.
Na tretej pozícií prichádza neuveriteľne tiahnúce sa blues Willieho Dixona “You Shook Me” (predtým skladbu nahral ešte Muddy Waters). Skvelá Dixonovka, skúste si nájsť na YouTube aj originál od Willieho Dixona. Celý Dixon je veľmi inšpiratívny a jeho skladby majú dušu ktorú Led Zeppelin dokázali celkom úspešne taviť. Koniec koncov You Shook Me nie je jediná vec od Willieho Dixona ktorú Led Zeppelin prerobili na svoj obraz a je jasným odrazom toho, ako v začiatkoch kapela Led Zeppelin čerpala z blues.
You Shook Me je neskutočne fantastická, je to vec ktorú z albumu Led Zeppelin 1 mám asi najradšej. Skladba kde Robertov hlas znie z Jimmyho gitarou unisono, kde si Bonzo užíva každý úder a Jones predvedie svoj talent hrou na organ patrí k zlatému fondu kapely. V tejto skladbe dostane každý priestor. V skladbe počujete Planta hrať na fúkaciu harmoniku, zrejme tú čo šlohol Sonnymu Williamsovi v roku 1965 keď sa mladý Plant vkradol do zákulisia na Williamsovom koncerte v Birminghame.
Prvú stranu LP platne uzatvára taká tá správna zeppelínovská klasika “Dazed and Confused“. Skladba ktorá niekomu vyslovene vadí a niekto ju vyslovene miluje. Kam sa pridáte? Jej pôvod siaha niekde do polovice 60-tych rokov ku koreňom folkového hráča Jakeho Homesa. Dnes ju nájdete na YouTube aj v tomto folkovom podaní. Jimmy Page ju začal hrať už za čias Yardbirds s názvom I’m Confused.
Keď prišli na rad Led Zeppelin skladba sa ešte vylepšila, upravila. Jej dramatickomagický zvuk obstaral Page hrajúci husľovým slákom na elektrickú gitaru a strunu E. Dokázal tak vyľudiť zvuky ako zo záhrobia ktorými bavil fanúšikov hlavne na koncertoch v prvej polovici obdobia kapely. Dazed and Confused sa hrala pravidelne a poskytovala priestor na nespočetné improvizácie. Na albume Led Zeppelin 1 dosahuje niečo cez šesť minúť, ale v live verzii sa často dostala minutážou k polhodine. Dazed and Confused veľmi sebavedomo uzatvára prvú stranu LP platne Led Zeppelin 1.
Tvoj čas príde alebo “Your Time Is Gonna Come” rozochveje membrány reproduktorov, keď otočíte platňu na druhú stranu. Ani možno neuveríte v prvých sekundách, že držíte v rukách dielo rockových velikánov. Začiatok skladby Your Time Is Gonna Come obstaral John Paul Jones. John hrá na veľkom kostolnom organe, tak ako bol kedysi zvyknutý za mladých čias keď hrával spolu s otcom pri cirkevných udalostiach. Jonesov úvod je excelentným začiatkom pre tak nádhernú skladbou ako Your Time Is Gonna Come je. Pokiaľ sa niektoré kapely v týchto rokoch obmedzujú žánrovo, tak Led Zeppelin siaha po čomkoľvek krásnom a dokáže to zakomponovať do svojich skladieb.
Jonesove minútové organové sólo mohutným úderom vikingského náčelníka preruší John Bonham. Pridá sa Jimmy Page na akustickú gitaru a Robert Plant s chytľavým refrénom Your Time Is Gonna Come. Skladba sa hrávala naživo len veľmi málo.
Skladba Your Time Is Gonna Come prechádza súvislo do ďalšej tentokrát akustickej “Black Mountain Side“. Zeppelíni si na spoluprácu k tejto skladbe prizvali do štúdia indiánskeho bubeníka Virama Jasaniho ktorý sprevádza Pagea pri tejto starej folkovej záležitosti. Black Mountain Side je akoby nádychom pred najrýchlejšou skladbou albumu “Communication Breakdown“. Komunikácia v kapele zjavne nezlyhala pretože táto skladba je najúdernejšou skladbou albumu Led Zeppelin 1. Strhujúca skladba postavená na opakovanom veľmi chytľavom riffe Jimmyho a s energickým spevom Planta.
Zvláštnosťou tejto skladby je, že máte v refrénoch Communication Breakdown možnosť počuť aj hlas Jimmyho Pagea. Communication Breakdown vznikla počas prvého turné kapely ešte v roku 1968 a stala sa trvale hrávanou skladbou na koncertoch.
Vplyv Willieho Dixona je na albume veľmi citeľný. Ďalšia nádherná skladba pochádza práve z jeho dielne. “I Cant Quit You Baby” (nedokážem sa ťa vzdať) pretavili zeppelíni veľmi úspešne. Skladba podobne ako u Dixona aj u Led Zeppelin začína takým tým klasickým bluesovým spevavým vyznaním. Narozdiel od Dixona ktorý svoj úvod zaspieva ako starý bluesman v pochmúrnej atmosfére, Plant zakvíli o niečo vyššie. Odštartuje tak svoj orchester hrajúci moderné blues kde krásne dominuje Bonham s bicími a Pegeova kvíliaca gitara. Ak vlastníte o niečo lepšiu audio zostavu tak si túto skladbu dokážete vychutnať po plných dúškoch. Hlavne Bonhamove bicie znejú veľmi čisto a dynamicky. Krásne vymeraná skladba.
Album Led Zeppelin 1 zaklincuje “How Many More Times“. Dlhá a pekná, mohutná a veľmi pôsobivá opäť postavená na peknom gitarovom riffe a Jonesovej hlbokej base. Skladbou sa valí hrmotajúci Bonham, Page sa pohráva s wah-wah a celá skladba nádherne graduje až prechádza do trochu prazvláštne zádumčivej časti kde Page opäť vytasí husľový slák ktorým píli po strunách a skladba naberá obrátky za zrýchľujúceho sa Bonhamoveho bubnovania a ostrého zvuku gitary. Nádherná skladba s kopou silných momentov, čarovných zvukov v úžasnom rytme kde všetko podlieha danému momentu končiaca silným opakujúcim sa riffom z úvodu a Plantovým pokrikom. A zase je to jedna z tých skladieb ktorú si pustíte znovu a znovu a behá vám z nej mráz po chrbte.
Zeppelínovské veľdielo je teda na svete. 30 hodín nahrávania odhalila neuveriteľnú údernosť tejto štvorice. Po nahrávaní odišiel manažér Peter Grant s materiálom do USA, aby dohodol vydanie albumu. Kapela chcela mať slobodu pri nahrávaní, koncertovaní…Takúto zmluvu vyboxoval Grant s Ahmetom Ertegunom a Jerrym Wexlerom zo spoločnosti Atlantic. Album bol vydaný začiatkom roku 1969. Zvláštnosťou vydania bolo tyrkysové logo spoločnosti Atlantic na prvom lisovaní albumu. Neskôr sa logo zmenilo na klasické oranžové, takže dnes je prvé anglické vydanie albumu Led Zeppelin 1 zberateľským kúskom. Ak ho máte doma dám vám moju adresu môžete mi ho podarovať :-).
V USA sa vydanie konalo 17. januára. Album v rebríčku Billboard skočil z pozície 99 na 40, potom na 28 a postupne až na 10-te miesto. Album okupoval tento rebríček 73 týždňov. A anglickom hudobnom rebríčku sa udržal 79 týždňov a najlepšie skončil na 6-tom mieste. Obal albumu tvorí fotografia horiaceho zeppelína a na zadnej strane sú tváre členov kapely ktoré spravil pre kapelu bývalý hráč Yardbirds Chris Dreja. Je neuveriteľné, že po takmer polstoročí je tento album stále neskutočne nadčasovým, krásnym a originálnym dielom, ku ktorému sa po generácie vracajú hudobní nadšenci, objavujú ho mladí, spomínajú s ním starí.